MokRinkimai Prienų „Žiburio“ gimnazijoje

• Paskelbta: 2024-10-15
  • Kategorija: Renginiai

Jaunimo politinis aktyvumas, dalyvavimas rinkimuose ir domėjimasis politika yra labai žemas, neretai jauni žmonės remiasi artimųjų nuomone, politikų iškalba ar išvaizda. Todėl Lietuvos jaunimo organizacijų taryba organizuoja simuliacinius MokRinkimus, kuriuose kviečiami dalyvauti I (9)–IV (12) klasių mokiniai.

Prienų „Žiburio“ gimnazijoje nuo rugsėjo 17 d. iki spalio 15 d. vyko projektas „MokRinkimai – Seimo rinkimų simuliacija“. Istorijos ir pilietiškumo pagrindų mokytojos Vida Degutytė ir Vilija Juodsnukienė pamokose gimnazistus supažindino su Seimo rinkimuose dalyvaujančių politinių partijų programomis ir Dainavos vienmandatės rinkimų apygardos kandidatais, paaiškino, kaip pildyti balsavimo biuletenius. Buvo sudaryta rinkimų komisija, parengti gimnazistų sąrašai, kviečiami stebėtojai, MokRinkimų organizatoriai atsiuntė balsavimo biuletenius. Simuliaciniai rinkimai vyko spalio 11-ąją per pertraukas.

Rinkimų teisę turėjo 371 mokinys, bet, nepaisant aktyvios agitacijos, dalyvavo 109 mokiniai (29,4%). Aktyviausiai buvo gimnazijos antrokai: iš 105 dalyvavo 56 (53,3%), pasyviausi – pirmokai: 14 iš 106 (13,2%). Suskaičiavus rinkėjų balsus paaiškėjo, kad vienmandatėje Dainavos rinkimų apygardoje gimnazistai daugiausiai balsų – 31 (28,44%) – atidavė už Jovydą Juocevičių (TS-LKD), Antaną Lėcką (NS) – 15 (13,76%) ir Andrių Palionį (LRP) – 15 (13,76%). Daugiamandatėje rinkimų apygardoje 5% barjerą būtų įveikusios ir laimėjusios būtų: TS-LKD – 18 (16,5%), LSDP – 17 (15,57%), Lietuvos žaliųjų partija – 14 (12,84%), Laisvės partija – 14 (12,84%), Nacionalinis susivienijimas – 8 (7,34%), Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ – 8 (7,34%), Liberalų sąjūdis – 6 (5,5%).

Lyginant su rinkimų rezultatais Respublikoje, gimnazistų ir Lietuvos rinkėjų nuomonės išsiskyrė. Vadinasi, jauni žmonės geba priimti savarankiškus sprendimus.