Lenkijoj ieškojom lietuvybės ženklų

• Paskelbė : Mindaugas
  • Paskelbta: 2022-11-25
  • Kategorija: Išvykos

Lapkričio 12-13 dienomis mes, grupė gimnazijos ketvirtokų ir trečiokų, su klasių vadovėmis V. Davide, L. Karčiauskiene, R. Pūriene, Ž. Jurkšiene buvome išvykę į Lenkiją. Pirmąją kelionės dieną  aplankėme buvusią Lenkijos sostinę Krokuvą, nuostabaus grožio miestą, gėrėjomės senamiesčiu, aplankėme paminklą Žalgirio mūšiui, Barbakano tvirtovę, vieną didžiausių Europoje turgaus aikštę, Vavelio kalvą bei jos gotikinę katedrą, visur ieškodami lietuvybės ženklų, kurių Krokuvoje tikrai daug. Katedroje net sustingę klausėmės gidės, beje, lietuvės, pasakojimo apie valdovų karūnavimą, lankėmės puošnioje menėje, kur vyko visų valdovų karūnavimo ceremonijos, prisiminėm valdovą Jogailą, Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės meilės istoriją. Katedroje palaidoti ne tik Lenkijos, bet ir Lietuvos istorijai svarbūs žmonės: Jogaila, Žygimantas Augustas, Steponas Batoras, poetas Adomas Mickevičius, Tadas Kosčiuška ir kt.

Sako, Krokuvoje būtina paragauti lenkiškų „pončkų“ ir „baronkų“, jų skonis buvo nepakartojamas. Įspūdžių pilni, nakčiai apsistojome viešbutyje netoli Veličkos druskų kasyklų, kurias aplankėme kitą kelionės dieną. Tai viena seniausių druskos kasyklų Europoje. Veličkos druskų kasyklos veikia jau 700 metų ir yra įtrauktos į UNESCO pasaulio kultūros paveldo sąrašą. Čia susipažinome su druskos kasybos istorija ir sunkiu kalnakasių darbu. Žemiausia šių kasyklų vieta siekia apie 300 metrų, o per ekskursiją pasiekėme net 135 metrų gylį po žeme. Namo važiavom dar besidalindami įspūdžiais, sužinoję daug įdomių faktų ne tik apie Lenkiją ir jos istoriją, bet ir apie Lietuvą. Dėkojame auklėtojoms Levutei Karčiauskienei, Živilei Jurkšienei, Rūtai Pūrienei, Virginijai Davidei už puikią ekskursiją!

Elena Martusevičiūtė, IV D kl. mokinė